Svatováclavský koncert

Účinkující:

Aliaksander Yasinski - virtuos na akordeon  (Bělorusko) - https://operaplus.cz/seznamte-se-aliaksandr-yasinski/

Diana Hladíková - sopranistka

Kateřina Brožová - herečka -  umělecký přednes, zpěv

Program bude upřesněn.

 

Aliaksandr Yasinski 
Aliaksandr Yasinski, patřící k zhruba stejné generaci, se narodil v Bělorusku a Českou republiku si nevybral on, ale jeho kamarádi z kapely Unlimited trio. Přestože jej nadchla úroveň zdejších hudebních pedagogů, kouzlo běloruských lesů ho stále vábí zpět. „Zůstával jsem doma, protože miluji Bělorusko a pořád jsem doufal, že se to u nás změní. Pořád se ale nic nedělo. Naopak. Bylo to čím dál horší a já jsem pochopil, že tady se mi nebude dařit ani jako umělci, ani jako člověku. Po odjezdu kluků jsem to doma vydržel ještě rok a pak jsem odjel taky. Protože v Česku byl celý zbytek kapely, rozhodnutí bylo jednoduché – zamířil jsem do Prahy,“ vzpomíná Saša, jak Aliaksandrovi kamarádi říkají. Impuls odjet do Prahy měl i další důvod a to ten, že tady máme vynikající profesory hudby, u kterých chtěl Saša pokračovat ve studiu. Laureát a vítěz národních a mezinárodních soutěží (r. 2000, 2001, 2005, 2006, 2008, 2012) tady opravdu uspěl a na studium hudby a dirigentství u nás navázal. Dnes hraje a experimentuje s různými styly a žánry (světová a akordeonová klasická hudba /Bach, Scarlatti, Wieniawski, Prokofjev…/, francouzský šanson, rocková a elektronická hudba, jazz…) Za poslední roky, kdy žije v Praze, hrál jako sólista nebo jako člen některé kapely v Bělorusku, Rusku, Ukrajině, Polsku, Litvě, Jižní Koreji, Německu, Slovensku, Maďarsku, Švédsku, Chorvatsku, Rakousku a samozřejmě u nás. Z českých hudebníků spolupracuje velmi úzce s Radkou Fišarovou a Ivou Marešovou

 

Jedna z nejsmyslnějších českých hereček Kateřina Brožová (1967) pochází z ryze umělecké rodiny. Její otec, houslový virtuóz Zdeněk Brož (1932) se na studiích v Moskvě zamiloval do baletky "Bolšovo teatra" Jeleny Kovalevské (1934), se kterou dodnes žijí ve spokojeném manželství. 

Nepříliš známá je rodinná tragédie, kdy mladým manželům zemřel na zdravotní komplikace prvorozený syn Ilja (1965-68). Rodiče se poté zcela upnuli na několikaměsíční dcerku. Blonďatá školačka mluvila již v dětství plynně rusky, za rodinou maminky do Moskvy jezdila poměrně často. Také se od útlého věku věnovala mnoha aktivitám - kromě tance, baletu a hraní na klavír jezdila i na koni. Po klasickém studiu na gymnáziu byla přijata na DAMU, které úspěšně r. 1991 absolvovala. Již ve třetím ročníku dostala nabídku k hostování v Divadle na Vinohradech, kde působila následujících 9 let.

Jejím filmovým debutem byla menší role členky vodáckého oddílu v Olmerově snímku Stav ztroskotání (1983), kde se v prvních rolích objevili i tehdejší "teenageři" - Michaela Jílková (1968), Michal Suchánek (1965) nebo Sagvan Tofi (1964). Po několikaleté odmlce se objevila jako pohledná prodavačka v Soukupově úspěšném krimisnímku Kamarád do deště (1988). Začátek 90. let byl především ve znamení královských dcer - Princezna Duše (1991), Pohádka o touze (1991), Jaké vlasy má Zlatovláska (1992) nebo Jak se stal švec Dratvička tchánem pana krále (1995). Ovšem teprve start českých "telenovel" v polovině 90. let uvedl smyslnou blondýnu do světa hereckých celebrit - nejprve oslovila televizní diváky coby sekretářka Renáta v seriálu Život na zámku (1995) a o několik let později jako atraktivní Dagmar, jedna z hlavních postav Pojišťovny štěstí (2004). V tomto období se také přehrávala z princezen - O princi truhlíkovi (1996) do rolí královen - O ztracené lásce (2001) nebo Arianin souboj (2004).

Konec 90. let přinesl Kateřině nejen spoustu více či méně úspěšných úloh, ale dařilo se jí i v osobním životě a v r. 1997 se provdala za podnikatele Zdeňka Tomana (1961), syna prominentního předlistopadového ministra zemědělství Miroslava Tomana (1935). Na podzim 1998 se manželům narodila dcera Kateřina, ovšem po několika letech se v bulváru začly objevovat zprávy o neshodách a násilí v rodině, které vygradovalo až v rozvodové řízení (duben 2004). V následujících letech se atraktivní plavovláska z neúspěšného vztahu nejen vyhrála - Slečna Guru (2006), seriál Cesty domů (2010), ale velmi zásadně se věnovala i zpěvu, kdy jí vyšly CD - Ráda se svlíkám (2002), Christmas Dream (2005) a Kateřina (2006).

Několik let je i osvědčenou tváří populárních muzikálů - diváci v Kalichu, v Hudebním divadle v Karlíně či v divadle Goya ji mohou vidět jako Sugar (Někdo to rád horké), Fantine (Bídníci), Elišku Pomořanskou (Noc na Karlštejně), Tornádo Lou (Limonádový Joe) nebo nejnověji jako Margareth v Mata Hari. Mimo to se věnuje charitativní činnosti, moderování společenských i zábavných akcí, hostuje v několika divadlech - Gwendolina (Jak je důležité míti Filipa), Angelika (Zdravý nemocný) nebo Hazel (Smutek sluší Elektře).

Charizmatická Brožová byla vždy obletována muži, jedním z jejích partnerů byl i nedávno zesnulý podnikatel a producent Peter Kovarčík (1961-2015) a před pár lety se v médiích propíral její vztah s bohatým podnikatelem Jaroslavem Veverkou. V současnosti, téměř na prahu těžko uvěřitelné padesátky patří Kateřina Brožová stále k nejkrásnějším českým herečkám, dospívající dcera Katka je pro ni vším a partnerské štěstí (snad) konečně našla po boku mediálního magnáta Jaroslava Soukupa (1968), se kterým navštívili jubilejní filmový festival Karlovy Vary 2015.

 

 

Datum a čas koncertu
29. 09. 2018
18:00